Іменник
Урок 1
Урок 1
Тема. Іменник
як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Іменники – назви істот і неістот
Мета:
поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його значення, морфологічні
ознаки та синтаксичну роль у реченні;
формувати уміння розпізнавати іменники
серед інших частин мови, розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати,
узагальнювати мовні явища;
виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник (Рідна мова: Підруч.
для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / М.І.Пентилюк, І.В.Гайдаєнко,
А.І.Ляшкевич, С.А.Омельчук. За заг.ред. М.І.Пентилюк.- К.: Освіта,2006.- 272 с.
)
План до теми:
1) Загальне значення іменника.
2) Морфологічні ознаки (загальне поняття).
3) Синтаксична роль.
Термінологія: іменник, морфологічні
(граматичні) ознаки; категорії іменників: загальні – власні, конкретні –
абстрактні, істоти – неістоти; синтаксична роль іменника.
Словник термінів:
1.
Іменник –
самостійна частина мови, що виражає назву предмета й відповідає на питання хто? що? Наприклад: чемпіон (хто?),
пісня (що?)
2.
Морфологічні
(граматичні) ознаки іменника – рід, відміна, число, відмінок.
3.
Категорії
іменників - загальні – власні, конкретні – абстрактні, істоти – неістоти.
4.
Синтаксична
роль іменника – роль, яку іменник виконує у реченні.
Хід уроку
1)
Мотивація навчальної
діяльності.
Мова - як криниця – свята і чиста. Вода дає життя людині,
мова – думці, а життя всьому, що нас оточує, дає слово. Самостійна частина мови
іменник дає всьому імена, тому таким важливим є її вивчення.
Теоретичний матеріал: Іменником називається частина мови, що виражає
назву предмета й відповідає на питання хто?
що? Наприклад: чемпіон (хто?), пісня (що?).
Немов сіяч, засіває іменник
мовне поле. У мовленні вживаємо різні слова, а всі вони групуються за певними
ознаками:
-
Загальні іменники – це узагальнені назви однорідних предметів (людей,
тварин, речей, подій, явищ тощо: дитина,
спорт).
-
Власні іменники –
це назви індивідуальних одиничних предметів (людей, планет, міст, вулиць тощо: ФК «Металіст»).
-
Абстрактні іменники - це назви узагальнених понять (якостей, дій, процесів
тощо: дбайливість, навчання).
-
Конкретні іменники – виражають поняття, в яких передається все те, що
людина пізнає органами чуття (назви предметів, явищ, людей, одиниць виміру: тиждень, метр).
-
Істоти – назви
людей, тварин, міфологічних назв (син,
ворона, джміль).
-
Неістоти – назви
явищ, предметів, абстрактних понять (мороз,
олівець, радість).
Примітка.
1.
Поняття
істоти/неістоти не завжди відповідає поняттю живе/неживе: істоти –
покійник, русалка, Грудень (персонаж), ведмедик(іграшка); неістоти – загін
(назва сукупності), мікроб (мікроорганізм).
2.
Важливе
значення має з’ясування смислової і граматичної ознаки: як
правило, закінчення знахідного відмінка множини, збігається з родовим у назвах
істот і з називним – у назвах неістот.
2)
Значення предметності
іменників виражається в морфологічних (граматичних) ознаках (категоріях) роду,
числа і відмінка: іменники змінюються за числами і відмінками й належать до
певного роду.
чоловічий жіночий середній
блокнот, край пожежа, матуся небо, дитинство
Число
Однина множина
громадянин, музей
громадяни, музеї
Відмінок
називний - вікно
родовий - вікна
давальний - вікну
знахідний - вікно
орудний - вікном
місцевий - (на) вікні
3)
У реченні іменники можуть
виступати будь-якими членами.
Приклади.
Дівчина звалася Ганною.(присудок)
Сто вітрів мій вік запріг сиву хату розхитати.(додаток)
І ти Смоленщини поля згадав обкошені.(означенння)
Пливуть над степом хмари волохаті.(обставина)
Практичний матеріал
Виконання даних вправ виробить уміння відрізняти іменники
від інших частин мови, іменники-істоти від іменників-неістот.
Завдання
1.
Виписати іменники, довести, що виписані слова – іменники.
Зеленіти, зелений, зелень, працювати, праця, працьовитий,
мужній, змужніти, мужність, читання, прочитаний, низина, низові, запорізьке,
Запоріжжя, сікти, Січ, січовий, січовик, наказний, наказує, наказ, татарський,
татарин.
Зразок:
зелень – що?
Завдання
2.
Утворити від поданих дієслів і прикметників іменники.
Поясніть значення іменників.
Складати – складання, абстрактний, дія
Доручати –
Боротися –
Глибокий –
Великий –
Чистий –
Гордий –
Завдання
3.
До кожного із запропонованих прикметників доберіть
потрібний за змістом і граматичною формою іменник. Визначте його рід, відмінок:
Працьовитий – чоловік, Ч.р., Н.в.
Темна –
Холодне –
Білим –
Батькового –
Дерев’яним –
Літньої –
На вузькому –
Кам’яне –
Хоробрий –
Завдання 4.
Записати слова. Визначити назви істот і неістот.
Лялька, Русалка, небіжчик, зграя, Лісовик, народ,
покійник, козацтво.
Завдання
5.
Запишіть кілька прикладів прислів’їв і приказок, у яких
вжито іменники – назви істот.
Зразок.
Шануй коня дома, то пошанує він тебе в дорозі.
Поясніть зміст одного з них.
Завдання
6.
Запишіть подані іменники у два стовпчики:
а) ті, які відповідають на питання хто?
б) ті, які відповідають на питання що?
Окунь, смолоскип, порушення, інтелігент, квітник,
учительство. сирота, окраєць, їжак, українець, хазяїн, життя.
Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв
записаних слів прочитати початок прислів’я: „ ... все розкаже”.
Завдання
7.
Записати речення, підкреслити іменники, визначити
синтаксичну роль.
Січ – то
була простора площа на Дніпровім острові Хортиці. Зо всіх боків обмивала цей
острів глибока вода Дніпра. На самім острові був викопаний глибокий рів та
поставлено високий частокіл з міцними брамами. На брамах стояли гармати і
козацька сторожа.
Тестові
завдання
1.
Іменник –
це частина мови, яка:
а) означає назву
ознаки предмета або його приналежність;
б) означає назву
предмета;
в) вказує на предмет,
ознаку, кількість, але не називає їх.
2. Визначте речення, в якому всі підкреслені слова –
іменники:
а) За одного битого дають два небитих, та й того
не беруть.
б) Дитинству все казковим видається – не
збіднюйте ж душі його красу.
в) Заглядає в шибку казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за
плечима.
3.
Іменник як
частина мови має постійні морфологічні ознаки, а саме:
а) загальні, власні
назви, назви істот і неістот, рід, відмінок, група;
б) загальні, власні
назви, назви істот і неістот, рід, число;
в) назви істот і
неістот, рід, число, відмінок, відміна, група.
4. У якому рядку всі іменники абстрактні?
а) сором,
зброяр, голуб, місто:
б)
простота, навчання, ніжність;
в)
професор, лекція, камінь.
5. Визначте іменник, який означає назву істоти:
а) будинок;
б) дорога;
в) кошеня.
6. Визначте рядок, в якому всі іменники належать до назв
неістот:
а) мрія,
казка, пісня, сторона;
б) лебідь,
коник, дівчина, олень;
в) шахта,
береза, сім’я, бджола.
7. У реченні іменник може виступати...
а) тільки підметом;
б) тільки присудком;
в) підметом, присудком і будь-яким другорядним членом
речення.
8. Яким членом речення є виділене слово?
Часом Десна
розливалася так пишно, що у воді потопали не тільки ліси й сінокоси.
а)
додатком;
б)
підметом;
в)
обставиною.
9. У якому реченні виділений іменник є додатком?
а) Від
теплого слова і лід розмерзає.
б) Своє гніздо найтепліше.
в) Ранні
пташки росу п’ють, а пізні слізки
ллють.
10. Іменником виражено присудок у реченні:
а) Життя
прожити – не поле перейти.
б) Життя –
така велика ковзаниця.
в) Кожному
мила своя сторона.
11. Установіть відповідність між виділеними іменниками і
їх синтаксичною роллю:
а) Ніч осіння на
дощі та а)
обставина
тумани багата. б) додаток
б) Моя душа
чекає дива. в)
підмет
в) У травах
стежка свище,
мов батіг.
12. Доберіть із довідки підмети.
Вкривається багрянцем … , він стоїть на узліссі, ніби
сумує, що надійшов … . Часом … зронить вирізьблений свій лист.
Довідка. Дерево, вересень, клен.
Додатки
Таблиця 1. Загальне (лексичне) значення іменника.
Іменник
|
|
Називає
|
Приклади
|
Людей
|
українка
|
предмети
|
стіл
|
установи
|
університет
|
тварин
|
кінь
|
ознаки
|
блакить
|
дії
|
політ
|
процеси
|
змагання
|
явища
|
мороз
|
кількість
|
одиниця
|
стан
|
дрімота
|
Таблиця 2. Групи іменників за значенням.

Таблиця 3. Істоти - неістоти.
Істоти
|
Неістоти
|
Хто?
|
Що?
|
![]() ![]() |
![]() ![]() |
Н.в. хто? Сини, сестри.
Р.в.кого? Синів, сестер.
З.в.кого? Синів, сестер.
|
Н.в. що? Зошити, хустки.
Р.в.чого? Зошитів,
хусток.
З.в.що? Зошити, хустки.
|
Таблиця 4. Граматичні ознаки іменника.
Граматичні ознаки іменника
|
||||
Постійні
|
Непостійні
|
|||
Рід
|
Відміна
|
Число
|
Відмінок
|
|
Чоловічий - воїн
Жіночий - стежина
Середній - поле
Спільний - базіка
|
І - ІV
|
однина
|
множина
|
Називний
Родовий
Давальний
Знахідний
Орудний
Місцевий
Кличний
|
Схема 1. Синтаксична
роль іменника.


Головна Другорядна
/ / \ \ \
Підмет Присудок Додаток Означення Обставина
Комментариев нет:
Отправить комментарий